Jdi na obsah Jdi na menu
 


Infekční nemoci od S

3. 3. 2009

Spalničky

Virová nákaza může probíhat velmi těžce s mnoha komplikacemi a vést k úmrtím, až 100 ročně (r. 07, ale více méně stále platí). Inkubace je kol 10 dnů. Projevem jsou teploty, kašel a zarudlé oči které slzí a pálí. Nato se objeví hnědavá vyrážka, a z místa za ušima se rozšíří na čelo a celé tělo. Ochranou je účinná vakcína. Přenáší se kapénkami z úst vzduchem. Virus je silně nakažlivý, usadí se ve sliznici dýchadel, napadá tam buňky a množí se. Odtud se dostává do hlenu, krve a tělesných orgánů. Když se projevy objeví zřetelné, tak asi již dva dny se vylučuje z člověka do okolí.. Nemoc byla kdysi typická u malých dětí, později zavedením očkování se začala objevovat u starší mládeže. Není dosud vymýcena. Nejvíce se šíří přímým kontaktem, mimo tělo přežívá cca do 4 dnů.

Svrab

Šíří se kmenem hlístic.

Jedním z mnoha druhů svrabových onemocnění je zákožka svrabová - roztoč, který žije pod povrchem kůže, tam se pohybuje v chodbičkách, které si provrtává - příčina svědění. Živí se tkáňovým mokem. Na pokožce v místech svědění uvidíte tečky, kudy vylézá a zalézá. Ve slepých chodbičkách klade samice vajíčka, líhnou se larvy cca za 3 týdny jsou již dospělé. Na povrchu kůže jsou zarudlá místa, kůže je ztluštělá s pupínky, skvrnami, silně svědí, praskají a krvácí při poškrábaní, kůže je slabá a poškozená, imunita vázne.

Další skupinu nemocí, které působí také svrab, spadá do venerických nemocí. Tedy pohlavní, jež se přenášejí často stykem, jejich první projevy jsou na kůži.

U koček, psů, králíků a jiných šelem se vykytuje ušní svrab způsobeným jinými roztoči, kteří žijí na povrchu a tvoří strupy, lze je spatřit okem.. Nutno jej léčit, může způsobit proděravění bubínku, zasáhnout mozek.. Projevuje se silným svěděním a při vážnějším průběhu páchnoucím výtokem z uší.

Prevencí: je čistota tělesná, ložního a osobního prádla. Nedotýkat se dětí, které se nápadně škrabou.

Léčba: nakažlivost je 9 z 10, velmi vysoká a při onemocnění ihned vyhledat vždy lékaře.

Spavá nemoc

Neboli africká trypanozomiáza. Je endemickou chorobou - zasahuje v oblasti rozsáhlé Subsaharské Afriky na 36 zemí s cca 60 milióny lidmi ročně zahubí na 40000 obyvatel tam.

Uvádí se, že nákazu může způsobit i pokousáním od klíštěte. Podstatným přenášečem je bodalka - moucha tse-tse, která přenáší prvoka a ten je příčinou infekce sta tisíců lidí ročně.

Nemoc se zpočátku jeví jako chřipka, nutno vyhledat lékaře. Později rozhodí spánek, působí halucinace a záchvaty zuřivosti. Průběh vede rychle ku konci, jiný zanechá chronické potíže vážné.

Může se ojediněle objevit i mimo Afriku..

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografie


Kontakt

Astro esoterická společnost

astroeso@seznam.czArchiv

Kalendář
<< duben >>
<< 2019 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Statistiky

Online: 3
Celkem: 202673
Měsíc: 4075
Den: 155